Informatorium luksemburskie: nasza skarbnica wiedzy

Tutaj umieszczamy wszelkie wyjaśnienia, jak korzystać z forum, dlaczego coś działa a co innego nie, oraz publikujemy nasze do Was odezwy i interpelacje ;)
Awatar użytkownika
LuxTeam

Informatorium luksemburskie: nasza skarbnica wiedzy

Nieprzeczytany post autor: LuxTeam »

Drodzy Czytelnicy,

wychodząc naprzeciw coraz liczniejszym pytaniom dotyczącym zagadnień związanych z przyjazdem do Luksemburga, poszukiwaniem tutaj pracy, wynajęciem mieszkania, zakupami, usługami i wieloma innymi tematami, opracowaliśmy specjalnie dla Was Informatorium luksemburskie.

Kumuluje ono w jednym miejscu i pod jednym adresem olbrzymi zasób informacji pochodzących ze źródeł oficjalnych, potwierdzonych praktyką faktów opisanych na naszym forum oraz danych zebranych w konkretnych życiowych sytuacjach specjalnie dla potrzeb tego tekstu przez jego autorkę – Danutę Szubę.

Niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się w jakimkolwiek stopniu do powstania tej bazy informacyjnej prosimy o jeszcze! :) Każdy komentarz, merytorycznie wartościowa uwaga, uzupełnienia oraz poprawki zgłoszone przez Was w komentarzu do tego wątku zostaną niezwykle wnikliwie rozpatrzone a co jakiś czas w ramach aktualizacji Informatorium będą nanoszone tak, by tekst był coraz pełniejszy i zawsze aktualny.

Zapraszamy do lektury, nie tylko nowych Czytelników naszego forum, ale także tych, którzy są z nami od dawna – oni także znajdą tu wiele przydatnych informacji dla siebie. Liczymy na konstruktywną krytykę, ale nie będziemy się też bronić przed miłymi komentarzami ;)
LuxTeam

Awatar użytkownika
bisia

Nieprzeczytany post autor: bisia »

Kawal dobrej roboty. :)

Pozdrawiam
Bisia

Awatar użytkownika
kajapapaja

Nieprzeczytany post autor: kajapapaja »

myślę, że dobrze by było zostawić linka do Informatorium na głównej stronie forum - w ten sposób każdy nowy ma od razu dostęp do wszystkich potrzebnych wiadomości i nie powiela już raz zaczetych wątków
===============================
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught." - Oscar Wilde
eurokraci.eu

MaWi

Nieprzeczytany post autor: MaWi »

kajapapaja pisze:myślę, że dobrze by było zostawić linka do Informatorium na głównej stronie forum
Ale link jest... Duzy, wytluszczony jak obzarta mucha i jaskrawoczerwony... ;) Tuz pod napisem polska.lu. Mysle, ze mimo to wiele osob bedzie i tak zadawac pytania i dziwic sie, ze jest cos takiego jak Informatorium. Moze byloby jakas koncepcja odpowiadac takim osobom "zajrzyj do informatorium -> link na stronie glownej". W odroznieniu od "poszukaj na forum" takie postawienie sprawy ma sens, bo o ile w forum informacja jest ukryta 10000 postow, ktore niekoniecznie dotycza tematu, o tyle w Informatorium jest to co trzeba, w skondensowanej formie i bez dygresji czy watkow pobocznych.

Mam wiec nadzieje, ze Informatorium pomoze takze tym, ktorzy na forum sa "ekspertami" – zwolni ich choc czesciowo od wyjasniania pewnych, juz wielokrotnie wyjasnionych kwestii. :)

Awatar użytkownika
madi82

Nieprzeczytany post autor: madi82 »

Bardzo przejrzyście zrobiona stronka:) Wielkie brawa dla autorki:)

Awatar użytkownika
kajapapaja

Nieprzeczytany post autor: kajapapaja »

MaWi pisze:Ale link jest... Duzy, wytluszczony jak obzarta mucha i jaskrawoczerwony...
o rzeczywiście! no to ja juz ślepne...
Danusiu - gratulacje za pracę!
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught." - Oscar Wilde
eurokraci.eu

Awatar użytkownika
bamaza42

Nieprzeczytany post autor: bamaza42 »

DANKA - JESTEŚ WIELKA!!!! <okok> <brawo>

Awatar użytkownika
felo

Nieprzeczytany post autor: felo »

Szacunek, ogromny szacunek!

I parę groszy ode mnie:

1. EBI nie prowadzi rekrutacji przez EPSO. Należy śledzić ich stronę internetową www.eib.org.
2. W płacach i podatkach: może warto jakoś klarowniej rozróżnić temat podatków i allocations familales?
3. Może warto dodać link do STATEC'u?
4. Co do płac, to jeszcze to: http://www.robertwalters.com/resources/ ... mbourg.pdf
5. L'allocation d'education - jeśli dobrze rozumiem zapisy na www.cnpf.lu, to świadczenie to przysługuje (co do zasady, bo są wyjątki) tylko wtedy, gdy jedno z rodziców nie pracuje (lub pracuje na pół etatu). Odpwiednio te 485 lub 242 EUR. Świadczenie wypłacane jest przez dwa (przy pierwszym i drugim dziecku) lub cztery lata (przy trzecim i kolejnych). Są jeszcze specjalne warunki w przypadku ciąż mnogich.

Podrawiam!

M.

Awatar użytkownika
danka44

Nieprzeczytany post autor: danka44 »

Felo, dzięki za uwagi. Właśnie po to głównie utworzyliśmy ten wątek, żebyście mogli napisac swoje uwagi i sprostowania. Liczę właśnie na taką zwięzłą, acz rzeczową informację, co jest nie tak lub co więcej mozna do danego tematu dodac. Po pewnym czasie (muszę nabrać trochę dystansu i ochoty do ponownego czytania tego informatora) zrobię uaktualnienie.
Sama juz zauważyłam swoje niedoróbki, ale potrzeba chwili i czas naglił, więc poszło to już pod ocenę publiczną.

Dziękuję za miłe słowa uznania
:)
Danka

Agata

Nieprzeczytany post autor: Agata »

Brawo, Danka!
Agata

Awatar użytkownika
Sabina

Nieprzeczytany post autor: Sabina »

Pomysł znakomity! No i naprawde kawał dobrej roboty!
Danka, wyrazy uznania!
<brawo> <brawo> <brawo>
Sabina

malgos

Nieprzeczytany post autor: malgos »

Super!! Podziwiam i dziekuje :D
Mam tylko jeszcze jedno pytanie - podajecie info lub linki dot. plac ale nie znalazlam nic o architekcie?
Moze macie jakiegos znajomego, ktory moglby cos podpowiedziec ;) - to info dla mojego meza (chyba z 9 lat praktyki, duze projekty - biurowce, mieszkaniowki, centra handlowe w Warszawie). Zna francuski i angielski - moim zdaniem bardzo dobrze, jego "komunikatywnie".

MaWi

Nieprzeczytany post autor: MaWi »

Na forum jest kilku architektow, w tym przynajmniej jeden dosyc aktywny forumowicz. Jak go znam, to nie da na siebie dlugo czekac i pomoze tobie rozwiac watpliwosci :)

malgos

Nieprzeczytany post autor: malgos »

Mam nadzieje, ze sie odezwa i beda mieli cos milego do powiedzenia <lol>

Awatar użytkownika
danka44

Nieprzeczytany post autor: danka44 »

Napisałabym kilka słów o usługach typu szewc (fleczki za 5-8 euro, jak dowiaduję się z innego wątku), krawiec, dorobienie kluczy, naprawy pralek, telewizorów itp. (bez gwarancji), sprzatnie domu, opieka nad dziećmi (tu już trochę danych się pojawiło) i jeszcze inne, z którymi się zetkneliście. Chodzi mi o ceny za konkretną usługę (np. odetkanie sedesu 100 euro) i może nazwę firmy.
Jeżeli ktoś pokusiłby się o kilka słów refleksji np. na temat długości oczekiwania na majstra, fachowości usługi etc. Albo porad typu: nie zamawiaj fachowca tylko sam kup z 2 euro uszczeklę i zmień to w ten sposób...
Będę wdzięczna za wszelkie informacje
Danka

Odpowiedz